چگونه برای کنکور درس بخوانیم؟

یکی از بزرگترین دغدغه‌های ذهنی داوطلبان این است که به چه روشی باید برای کنکور، درس بخوانند.

 • آیا باید متفاوت از دوران مدرسه درس بخوانند؟
 • آیا حتماً باید از کلاسهای کنکورو روشهای تستی استفاده کنند؟
 • آیا باید از کتابها و جزوات خاصی استفاده کنند؟
 • آیا باید خط به خط مطالب را حفظ کنند؟
 • آیا باید شب و روز درس بخوانند؟
 • آیا باید از خواب و خوراک و ورزش و تفریح بگذرنند؟
 • چه باید کرد؟ کدام راه به موفقیت در کنکور ختم می‌شود؟ و …

از این به بعد سعی می‌کنم، جواب این سوالات را به همراه مطالب جدید و دانستنیهای مفید در هر مقاله بگنجانم؛ ولی برای شروع، اضطرار بحث چگونگی درس خواندن، بیشتر محسوس است.

اولاً به علت مهم بودن معدل در کنکور سالهای آینده، باید در طول تحصیل بسیار خوب و عمیق درس بخوانید و با معدل عالی دیپلم بگیرید، در راستای همین برنامه سازمان سنجش هم با مفهومی کردن سوالات در یکی دو سال اخیر داوطلبان کنکور را به خواندن دقیق کتب درسی و عدم استفاده از روشهای کوتاه و تستی تشویق کرده‌است.

این جملات را شاید خیلی شنیده باشید:

 • کنکور خیلی سخت بود !!!
 • سوالات وقت گیر بود، هر چی حل می‌کردم به جواب نمی‌رسیدم !!!
 • همهٔ اونارو حفظ بودم ولی نمی تونستم از ۴ گزینه یکی رو انتخاب کنم !!!
 • بعضی سوالا اصلاً از کتاب نبود !!! و…
 • چرا اینگونه شده؟ چرا داوطلبان نمی‌توانند آن طور که باید و شاید به سوالات جواب دهند؟

بعد از بررسی سوالات ۱۰ سال گذشتهٔ کنکور و مقایسه و تحلیل روند سوالات به این نتیجه رسیدیم که سوالات به سمت مفهومی و دقیق شدن پیش می‌روند، یعنی کاملاً از کلیشه ای بودن خارج شده‌اند.

همچنین سازمان سنجش تصمیم گرفته‌است، دقیقاً فقط از متون، مثالها و تمارین کتب درسی و مطالب مفهومی وابسته به آنها سؤال طرح کنند. گزینه‌ها را طوری طراحی کنند که فقط کسانی که آن مطلب را کامل فهمیده و یادگرفته اند، بتوانند از بین گزینه‌ها درست‌ترین را انتخاب کنند.

در سوالات، کاملاً مشهود است که داوطلبان باهوش تر، پرتلاش تر، ماهرتر، دقیقتر و بهتر غربال خواهند شد.

متأسفانه چون برخی مراکز پیش دانشگاهی و دبیرستانها و مخصوصاً کلاسهای کنکور دانش آموزان را به سوی سطحی خواندن و حفظ کردن مطالب سوق می‌دهند و دانش آموزان به جای اینکه دروس را تشریحی و دقیقتر بیاموزند و نقاط ضعف خود را مرتفع کنند، روش تستی خواندن و نحوهٔ تست زدن را می‌آموزند.

در این میان سازمان سنجش برای مقابله با این نظام غلط و غیراصولی، سیاستهای (مفهومی ترکردن سؤالها و تأثیر معدل نهایی سال دوازدهم) را در پیش گرفته‌است تا داوطلبان برای فراگیری دقیق و عمیق درسها ارزش بیشتری قائل شوند.

سازمان سنجش ادعا کرده :سوالات به‌طور متوسط در سطح پاسخگویی ۲۰تا۲۵درصد از داوطلبان است که از سطح علمی خوبی برخوردارند و برای ما توان پاسخگویی آنها مهم است.

در حقیقت در کنکور سراسری سؤالی خوب و استاندارد است که در یک گروه آزمایشی بین ۱۰تا۳۰ درصد داوطلبان بتوانند به آن پاسخ صحیح بدهند.

حال با این اوصاف، پس باید برای موفقیت در کنکور چگونه درس بخوانیم ؟!!!

در ادامهٔ صحبتهای قبل، حال به اینجا می‌رسیم که آیا در واقع، راهکارهای عملی برای درس خواندن وجود دارد که منجر به موفقیت در کنکور شود؟

بله !!!

الف) باید در طول سال تحصیلی حداکثر استفاده را از مدرسه، کلاسها، معلمین و دانش آموزان زرنگ کلاس بکنیم.

چگونه؟
قبل از کلاس، روزنامه وار درسی را که قرار است تدریس شود را می‌خوانیم.

خیلی خوب و دقیق به درس و صحبتهای معلم (که باعث بهتر جا افتادن مطلب می‌شود) گوش می‌کنیم و فعالانه نکات مهم و اشکالات خود را یادداشت می‌کنیم.

در آخر کلاس تمام اشکالاتی را که در ذهنمان است را می‌پرسیم.

(تا اینجا ۶۰٪ یادگیری انجام شده‌است) حال ۴۰٪ بقیه:

دروس آن روز را همان روز می‌خوانیم و برخی تمرینهای کلیدی را انجام می‌دهیم تا درس و کاربرد آن کاملاً جا بیفتد و به بهترین وجه در حافظه حک شود.

دورهٔ دروس و تکمیل تمرینهای حل نشده را به روزی که فردای آن، این دروس را داریم موکول می‌کنیم.

حل تستها و تمارین بیشتر را به روزهای تعطیل و جمعه موکول می‌کنیم.

برخی مطالب (مانند لغات زبان، مترادفهای فارسی، تاریخ ادبیات، نام اشخاص و مکانها و تاریخ حوادث مهم، فرمولهای ریاضی و فیزیک و…) را یادداشت کرده، در وقت‌های تلف شده (داخل مترو یا اتوبوس، زنگ تفریح و زنگهای بیکاری ، منتظر ماندن در مکانهای مختلف) مرور می‌کنیم.

ب) باید از منابع موثق و مفید برای درس خواندن استفاده کنیم.

چگونه؟
به تأکید مؤکد سازمان سنجش، طراحان سوالات کنکور باید از متن کامل کتابهای درسی تدریس شده در دبیرستان و پیش دانشگاهی سؤال دربیاورند، مخصوصاً در ۲–۳ سال اخیر که از قسمتهای بسیار سادهٔ کتابها (فیزیک، در کنکور ۸۴) چند سؤال مفهومی درآورده بودند که نزدیک به ۸۵٪ دانش آموزان نتوانسته بودند به آن جواب دهند.

سازمان سنجش

پس واضح و مشخص است که اکثریت داوطلبان به متن کتابها اصلاً اهمیت نمی‌دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر دربارهٔ نحوه درس خواندن برای کنکور سراسری و مشاوره تحصیلی و آموزشی و نحوه برنامه ریزی برای کنکور با کارشناسان مجموعه با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۸۴۰ در ارتباط باشید.

تلگرام

بنر برتران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره شبانه روزی 9099072840